تبلیغات
ABOLFAZL VAZIRY - آموزش کامل شبکه(NETWORK)
 
ABOLFAZL VAZIRY
آسوده دلان را غم شوریده سران نیست....
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


ابولفضل وزیری
abolfazl00@yahoo.com

مدیر وبلاگ : ابولفضل وزیری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در بارهی این وبلاگ چیست
شبکه:

استفاده از شبکه هاى کامپیوترى در چندین سال اخیر رشد فراوانى کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپایى شبکه نموده اند . هر شبکه کامپیوترى باید با توجه به شرایط وسیاست هاى هر سازمان ، طراحى وپیاده سازى گردد. در واقع شبکه هاى کامپیوترى زیر ساخت هاى لازم را براى به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم مى آورند؛در صورتیکه این زیر ساختها به درستى طراحى نشوند، در زمان استفاده از شبکه مشکلات متفاوتى پیش آمده و باید هزینه هاى زیادى به منظور نگهدارى شبکه وتطبیق آن با خواسته هاى مورد نظر صرف شود.
در زمان طراحى یک شبکه سوالات متعددى مطرح مى شود:
-براى طراحى یک شبکه باید از کجا شروع کرد؟
-چه پارامترهایى را باید در نظر گرفت ؟
-هدف از برپاسازى شبکه چیست ؟
- انتظار کاربران از شبکه چیست ؟
- آیا شبکه موجود ارتقاء مى باید ویا یک شبکه از ابتدا طراحى مى شود؟
-چه سرویس ها و خدماتى برروى شبکه ارائه خواهد شد؟
بطور کلى قبل از طراحى فیزیکى یک شبکه کامپیوترى ، ابتدا باید خواسته ها شناسایى وتحلیل شوند، مثلا در یک کتابخانه چرا قصد ایجاد یک شبکه را داریم واین شبکه باید چه سرویس ها وخدماتى را ارائه نماید؛ براى تامین سرویس ها وخدمات مورد نظر اکثریت کاربران ، چه اقداماتى باید انجام داد ؛ مسائلى چون پروتکل مورد نظر براى استفاده از شبکه ، سرعت شبکه واز همه مهمتر مسائل امنیتى شبکه ، هریک از اینها باید به دقت مورد بررسى قرار گیرد. سعى شده است پس از ارائه تعاریف اولیه ، مطالبى پیرامون کاربردهاى عملى آن نیز ارائه شود تا در تصمیم گیرى بهتر یارى کند.
 

 TCP/IP چیست؟
 
TCP/IP استاندارد شبکه­ى جهانى براى اینترنت است و از همان ابتدا به جاى استفاده از وسایل مخصوص، براى ایجاد و تنظیم ارتباط بین شبکه­اى به کار می­رفت.

در اوایل دهه­ى 70 تیم طراح TCP/IP اهداف خود را به این شکل مشخص کرد: "ارتباطات بین شبکه­اى شامل دو بخش اصلى می­شود: انتقال سریع پیام و کنترل همه­جانبه­ى مکالمات."

TCP/IP نام خود را از دو تفاهم­نامه­ى بااهمیت (تفاهم­نامه­ى کنترل انتقال Transmission Control Protocol و تفاهم­نامه­ى اینترنت Internet Protocol) وام گرفته­است. TCP/IP در واقع مجموعه­اى از تفاهم­نامه­هاى مختلف مانند HTTP و FTP است که در حوزه­هاى دیگر داراى اهمیت هستند. TCP/IP براى مصرف­کنندگان واقعى مناسب و بی­دردسر است.

آغاز TCP/IP

TCP/IP به پروژه­ى وزارت دفاع آمریکا (براى اطمینان از تداوم ارتباطات نظامى پس از حمله­ى هسته­اى) مربوط می­شود.

وزارت دفاع آمریکا از دانشگاه استانفورد و مسوولان تفاهم­نامه براى گسترش این طرح حمایت خود را اعلام کردند. به این ترتیب TCP/IP قبل از ورود به بازار عمومى با یونیکس BSD ، به یک استاندارد نظامى تبدیل شد.

دو شاخص مهم شبکه : پهناى باند و میزان تاخی
 
پهناى باند از جمله واژه هاى متداول در دنیاى شبکه هاى کامپیوترى است که به نرخ انتقال داده توسط یک اتصال شبکه و یا یک اینترفیس ، اشاره مى نماید . این واژه از رشته مهندسى برق اقتباس شده است . در این شاخه از علوم ، پهناى باند نشان دهنده مجموع فاصله و یا محدوده بین بالاترین و پائین ترین سیگنال بر روى کانال هاى مخابرانى ( باند ) ، است. به منظور سنجش اندازه پهناى باند از واحد " تعداد بایت در ثانیه " و یا bps استفاده مى شود .
پهناى باند تنها عامل تعیین کننده سرعت یک شبکه از زاویه کاربران نبوده و یکى دیگر از عناصر تاثیرگذار ، "میزان تاخیر" در یک شبکه است که مى تواند برنامه هاى متعددى را که بر روى شبکه اجراء مى گردند، تحت تاثیر قرار دهد .

پهناى باند چیست ؟
تولید کنندگان تجهیزات سخت افزارى شبکه در زمان ارائه محصولات خود تبلیغات زیادى را در ارتباط با پهناى باند ، انجام مى دهند . اکثر کاربران اینترنت نسبت به میزان پهناى باند مودم خود و یا سرویس اینترنت braodband داراى آگاهى لازم مى باشند.پهناى باند، ظرفیت اتصال ایجاد شده را مشخص نموده و بدیهى است که هر اندازه ظرفیت فوق بیشتر باشد ، امکان دستیابى به منابع شبکه با سرعت بیشترى فراهم مى گردد . پهناى باند ، ظرفیت تئورى و یا عملى یک اتصال شبکه و یا یک اینترفیس را مشخص نموده که در عمل ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند . مثلا" یک مودم V.90 پهناى باندى معادل 56 kbps را در حالت سقف پهناى باند حمایت مى نماید ولى با توجه به محدودیت هاى خطوط تلفن و سایر عوامل موجود، عملا" امکان رسیدن به محدوده فوق وجود نخواهد داشت . یک شبکه اترنت سریع نیز از لحاظ تئورى قادر به حمایت پهناى باندى معادل 100Mbps است ، ولى عملا" این وضعیت در عمل محقق نخواهد شد ( تفاوت ظرفیت تئورى پهناى باند با ظرفیت واقعى )
 

شبکه کامپیوترى چیست ؟

اساسا یک شبکه کامپیوترى شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهاى جانبى مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتى ابزارهاى متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامى تجهیزات سخت افزارى ونرم افزارى موجود در شبکه منبع1(Source) گویند.
در این تشریک مساعى با توجه به نوع پیکربندى کامپیوتر ، هر کامپیوتر کاربر مى تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپیوترهاى دیگر همزمان بهره ببرد.
" دلایل استفاده از شبکه را مى توان موارد ذیل عنوان کرد" :

1 - استفاده مشترک از منابع :
استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتى یا امکانات جانبى رایانه ، بدون توجه به محل جغرافیایى هریک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.
2 - کاهش هزینه :
متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهیز از پخش آنها در واحدهاى مختلف واستفاده اختصاصى هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پى خواهد داشت .
3 - قابلیت اطمینان :
این ویژگى در شبکه ها بوجود سرویس دهنده هاى پشتیبان در شبکه اشاره مى کند ، یعنى به این معنا که مى توان از منابع گوناگون اطلاعاتى وسیستم ها در شبکه نسخه هاى دوم وپشتیبان تهیه کرد ودر صورت عدم دسترسى به یک از منابع اطلاعاتى در شبکه " بعلت از کارافتادن سیستم " از نسخه هاى پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی،، فعالیت وآمادگى دایمى سیستم را افزایش مى دهد.
4 - کاهش زمان :
یکى دیگر از اهداف ایجاد شبکه هاى رایانه اى ، ایجاد ارتباط قوى بین کاربران از راه دور است ؛ یعنى بدون محدودیت جغرافیایى تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش مى یابد.
5 - قابلیت توسعه :
یک شبکه محلى مى تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد وتبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات وتجهیزات مورد نیاز براى گسترش شبکه مد نظر است.
6 - ارتباطات:
کاربران مى توانند از طریق نوآوریهاى موجود مانند پست الکترونیکى ویا دیگر سیستم هاى اطلاع رسانى پیغام هایشان را مبادله کنند ؛ حتى امکان انتقال فایل نیز وجود دارد".
در طراحى شبکه مواردى که قبل از راه اندازى شبکه باید مد نظر قرار دهید شامل موارد ذیل هستند:
1 - اندازه سازمان
2 - سطح امنیت
3 - نوع فعالیت
4 - سطح مدیریت
5 - مقدار ترافیک
6 - بودجه
مفهوم گره " Node" وایستگاههاى کارى " Work Stations "]1] :
" هرگاه شما کامپیوترى را به شبکه اضافه مى کنید ، این کامپیوتر به یک ایستگاه کارى یا گره تبدیل مى شود.
یک ایستگاه کارى ؛ کامپیوترى است که به شبکه الصاق شده است و در واقع اصطلاح ایستگاه کارى روش دیگرى است براى اینکه بگوییم یک کامپیوتر متصل به شبکه است. یک گره چگونگى وارتباط شبکه یا ایستگاه کارى ویا هر نوع ابزار دیگرى است که به شبکه متصل است وبطور ساده تر هر چه را که به شبکه متصل والحاق شده است یک گره گویند".
براى شبکه جایگاه وآدرس یک ایستگاه کارى مترادف با هویت گره اش است.


سه مدل از شبکه هایى که مورد استفاده قرار مى گیرند ، عبارتند از :

1 - شبکه نظیر به نظیر " Peer- to- Peer "
2 - شبکه مبتنى بر سرویس دهنده " Server- Based "
3 - شبکه سرویس دهنده / سرویس گیرنده " Client Server"
مدل شبکه نظیر به نظیر:
در این شبکه ایستگاه ویژه اى جهت نگهدارى فایل هاى اشتراکى وسیستم عامل شبکه وجود ندارد. هر ایستگاه مى تواند به منابع سایر ایستگاه ها در شبکه دسترسى پیدا کند. هر ایستگاه خاص مى تواند هم بعنوان Server وهم بعنوان Client عمل کند. در این مدل هر کاربر خود مسئولیت مدیریت وارتقاء دادن نرم افزارهاى ایستگاه خود را بعهده دارد. از آنجایى که یک ایستگاه مرکزى براى مدیریت عملیات شبکه وجود ندارد ، این مدل براى شبکه اى با کمتر از 10 ایستگاه بکار مى رود .مدل شبکه مبتنى بر سرویس دهنده :
در این مدل شبکه ، یک کامپیوتر بعنوان سرویس دهنده کلیه فایل ها ونرم افزارهاى اشتراکى نظیر واژه پرداز ها، کامپایلرها ، بانک هاى اطلاعاتى وسیستم عامل شبکه را در خود نگهدارى مى کند. یک کاربر مى تواند به سرویس دهنده دسترسى پیدا کرده وفایل هاى اشتراکى را از روى آن به ایستگاه خود منتقل کند
مدل سرویس دهنده / سرویس گیرنده :
در این مدل یک ایستگاه در خواست انجام کارش را به سرویس دهنده ارائه مى دهد وسرویس دهنده پس از اجراى وظیفه محوله ، نتایج حاصل را به ایستگاه در خواست کننده عودت مى دهد. در این مدل حجم اطلاعات مبادله شده شبکه ، در مقایسه با مدل مبتنى بر سرویس دهنده کمتر است واین مدل داراى کارایى بالاترى مى باشد.هر شبکه اساسا از سه بخش ذیل تشکیل مى شود[3]:
ابزارهایى که به پیکربندى اصلى شبکه متصل مى شوند بعنوان مثال : کامپیوتر ها ، چاپگرها، هاب ها " Hubs "
سیم ها ، کابل ها وسایر رسانه هایى که براى اتصال ابزارهاى شبکه استفاده مى شوند.
سازگار کننده ها" Adaptor"]4] :
که بعنوان اتصال کابل ها به کامپیوتر هستند . اهمیت آنها در این است که بدون وجود آنها شبکه تنها شامل چند کامپیوتر بدون ارتباط موازى است که قادر به سهیم شدن منابع یکدیگر نیستند . عملکرد سازگارکننده در این است که به دریافت وترجمه سیگنال ها ى درون داد از شبکه از جانب یک ایستگاه کارى وترجمه وارسال برون داد به کل شبکه مى پردازد.


اجزاء شبکه:

اجزا اصلى یک شبکه کامپیوترى عبارتند از :
1 - کارت شبکه : " NIC- Network Interface Card]5]" :
براى استفاده از شبکه وبرقرارى ارتباط بین کامپیوتر ها از کارت شبکه اى استفاده مى شود که در داخل یکى از شیارهاى برد اصلى کامپیوتر هاى شبکه " اعم از سرویس دهنده وگیرنده " بصورت سخت افزارى وبراى کنترل ارسال ودریافت داده نصب مى گردد.
2 - رسانه انتقال " Transmission Medium "]6]:
رسانه انتقال کامپیوتر ها را به یکدیگر متصل کرده وموجب برقرارى ارتباط بین کامپیوتر هاى یک شبکه مى شود . برخى از متداولترین رسانه هاى انتقال عبارتند از : کابل زوج سیم بهم تابیده " Twisted- Pair" ، کابل کواکسیال " Coaxial" وکابل فیبر نورى "Fiber- Optic" .
سیستم عامل شبکه " NOS- Network Operating System"]7] :
سیستم عامل شبکه برروى سرویس دهنده اجرا مى شود و سرویس هاى مختلفى مانند: اجازه ورود به سیستم "Login" ، رمز عبور "Password" ، چاپ فایل ها " Printfiles" ، مدیریت شبکه " Net work management " را در اختیار کاربران مى گذارد.

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 1 بهمن 1389
چهارشنبه 1 شهریور 1396 02:40 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any suggestions?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
.