تبلیغات
ABOLFAZL VAZIRY - گام به گام با مونتاژ كامپیوتر
 
ABOLFAZL VAZIRY
آسوده دلان را غم شوریده سران نیست....
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


ابولفضل وزیری
abolfazl00@yahoo.com

مدیر وبلاگ : ابولفضل وزیری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در بارهی این وبلاگ چیست
فلاپی درایو ( Floppy Drive )
در اینجا نوبت نصب فلاپی درایو است. فلاپی درایو نیز همانند CD Drive در محل مخصوص خودش قرار می گیرد.در صورتیكه كیس دارای قاب مخصوص جهت فلاپی باشد باید آن را بگونه ای نصب كنید كه دكمهEject فلاپی با دكمه Eject كیس روی هم قرار گیرد. فلاپی را با پیچ های دنده ریز از هر دو سمت به بدنه كیس پیچ كنید.

هارد دیسك (Hard Disk )
نصب هارد ، همانند نصبCD Drive می باشد.همانطور كه در شكل 12 مشاهده می كنید محل نصب هارددیسك در زیر فلاپی است .هارددیسك را به گونه ای نصب كنید كه قسمت برد الكترونیكی آن به سمت پایین باشد.هارد دیسك را با پیچ های دنده درشت از هر دو سمت به بدنه كیس پیچ كنید.

نكته : اگر از دو هارد دیسك استفاده می كنید حتما باید بوسیله جامپر ها ، یكی را Master و دیگری را Slave نمایید. برای اطلاعات بیشتر به ماهنامه شماره مراجعه كنید.

اكنون تمام قطعات و وسایل مورد نیاز یك كامپیوتر بر روی كیس بسته شده است. حال زمان نصب كابل های برق و دیتا و كلیدها و چراغ های روی كیس است.

نصب کابل های منبع تغذیه بر روی مادربرد در شكل 13 ، كابل های منبع تغذیه دیده می‌شوند .این كابل ها ولتاژ و جریان مورد نیاز قطعات و لوازم را از طریق منبع تغذیه تامین می كنند.اغلب مادربردها دارای 2 سوكت برای تامین ولتاژ و جریان می‌باشند. شكل 14 ، ظاهری این دو سوكت در شكل نشان داده شده است. یكی مستطیل شكل و بزرگ و دیگری مربع شكل و كوچك .هر دوی این كابل ها را بر روی مادربرد نصب كنید. توجه داشته باشید كه این دو سوكت فقط از یك سمت نصب می‌شوند.

13.jpg

شكل 13

14.jpg

 

شكل 14

نصب کابل‌های دیتای CD Drive و هارددیسك
اکنون نوبت به نصب كابل های دیتا و تغذیه درایوها می رسد. نحوه نصب كابل دیتا و تغذیه هارددیسك و CD Drive ( DVD Drive ، رایتر و … ) مشابه یكدیگر می باشد.به همین دلیل در این قسمت ، فقط به نحوه نصب كابل‌های CD Drive اشاره می‌كنیم. همانطور كه در شكل 15 مشاهده می‌كنید ، این كانكتور مخصوص تغذیه درایو های چون هارددیسك ، رایتر ، DVD Drive ، CD Drive و قطعاتی از این قبیل می باشد. كابل دیتا ، كه یك سر آن به درایو و سر دیگر به مادربرد وصل می‌شود یه شكل ریبون می‌باشند و وظیفه انتقال اطلاعات از درایوها به مادربرد و یا برعكس را دارند.كه این كابل ها دارای 3 سر یا کانکتور می‌باشند. یكی برای اتصال به CD Drive و کانکتور وسطی در صورتیكه بخواهید از وسیله دیگری ( مانند هارد دوم یا رایتر ) استفاده شود ، بكار می رود و دیگری به مادربرد وصل می‌گرد.

15.jpg

شكل 15

ابتدا كابل تغذیه را وصل می كنیم. توجه داشته باشید که كانكتور برق هارد و سی دی فقط از یك جهت جا می رود .

بعد از نصب كانكتور برق ، نوبت به وصل كابل دیتا می رسد.كابل دیتا دارای یك برآمدگی در وسط است كه اجازه نصب كابل از یك جهت را می دهد. در صورتیكه كابل مورد استفاده برآمدگی مخصوص را نداشته باشد از هر دو سمت بر روی هارد قابل نصب است.برای نصب صحیح همیشه این نكته را در نظر داشته باشید:

بر روی كابل دیتا ، یكی از رشته سیم‌ها به رنگ قرمز است كه نمایانگر پایه 1 است .
این رشته سیم قرمز همیشه باید در كنار سیم قرمز كابل تغذیه هارد باشد و در حقیقت این دو باید روبروی یكدیگر باشند نه دور از هم .در شكل 16 این نکته مشخص است. بر روی مادربرد شکل2 به دقت نگاه كنید. دو سوكت IDE1 و IDE2 دیده می‌شود. این دو محل اتصال كابل های دیتای هارد دیسك (CD Drive ، DVD Drive ، رایتر و … ) می‌باشند. توجه داشته باشید كه بر روی این سوكت‌ها نیز كابل تنها از یك طرف نصب می‌شوند.

16.jpg

شكل 16

نكته : نكته مهمی كه باید دقت کرد این است كه اگر از رایتر بر روی دستگاه خود استفاده می كنید حتماً جامپر رایتر خود را بر روی Master قرار داده و از كابل دیگری برای اتصال آن به IDE2 استفاده كنید.

نكته :شما می تواند تا دو Drive را بر روی هر IDE با رعایت كردن Master و Slave نصب کنید ولی توجه داشته باشید كه درایوهای نوشتنی مانند CDRWو DVDRW و یا هارد اصلی دستگاه همیشه Master باشد.

نصب کابل های فلاپی درایو
شكل 17، سوكت تغذیه و كابل دیتای فلاپی درایو را نشان می دهد.اگر به شكل كابل فلاپی درایو توجه كنید می‌بینید كه در یك سر كابل دو عدد بریدگی وجود دارد. قسمت برش خورده كابل مطابق شكل 18 به كانكتور فلاپی درایو متصل می‌شود.توجه داشته باشید رشته قرمز رنگ كابل دیتا روبروی سیم قرمز كابل تغذیه باشد.

17.jpg

شكل 17

 

نكته : در صورت برعكس زدن كابل دیتا ، بعد از روشن كردن سیستم ، چراغ فلاپی درایو ، بطور دائم روشن می ماند.

مرحله بعدی نیز اتصال كابل دیتای به مادربرد است بر روی مادربرد نیز مطابق شكل سوكتی وجود دارد كه در كنار آن نام Floppy مشخص است. قسمت انتهای كابل را نیز همانند كابل هارد ، جا بزنید این كابل فقط از یك جهت نصب می‌شود. تا این قسمت بیشترین مرحله مونتاژ كامپیوتر به پایان رسیده است . حال نوبت به نصب سیم كلید ها و چراغ های جلوی كیس می رسد.

18.jpg

شكل 18

 

نصب كلیدها و چراغ‌های جلوی كیس
به شكل 19 توجه كنید.در تمام مادربردها کانکتورهایی وجود دارد که عباراتی مانند HDD LED ، Power LED، Reset ، Power SWو Speaker کنار آنها نوشته شده است. توجه داشته باشید كه كیس نیز دارای رشته سیم‌هایی با همین نام‌ها می باشد. با رعایت كردن جهت نصب ( مثبت و منفی ) ، این سیم‌ها را مطابق شكل 19 ، بر روی مادربرد وصل كنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید به دفترچه راهنمای مادربرد رجوع كنید.همانطور كه در جدول 1 مشاهده می‌شود هر كدام از این سیم‌‌ها وظایف مشخصی دارند .

19.jpg

شكل 19

 

20.jpg

جدول

 

اكنون با كمی سلیقه می‌توانید كابل های داخل دستگاه خود را با بست های مخصوص مرتب کنید به شكل توجه کنید اكنون دستگاه به صورت كامل مونتاژ گردیده است.

نكاتی قبل از روشن كردن سیستم
قبل از روشن كردن دستگاه و اتصال آن به برق مجدداً و فقط برای کسب اطمینان از انجام صحیح مراحل فوق برای آخرین بار به نکات زیر دقت نمایید:

مطمئن شوید پیچ یا وسیله فلزی دیگری داخل کیس باقی نمانده باشد.
با دست زدن به CPU Fan از جا خوردن و ثابت ماندن آن اطمینان حاصل کنید.
دقت نمایید کارت‌های موجود مانند گرافیک ، مودم و… به درستی در اسلات نصب شده و انتهای کارت‌ها از اسلات بیرون نزده باشد.
اتصالات مربوط به کابل برق و کابل دیتای فلاپی ، هارد و CD را چک کنید.

بعد از کسب اطمینان از موارد فوق و متصل کردن كابل های ماوس ، كیبورد ، مانیتور و برق دستگاه می‌توانید كلید پاور را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. اكنون زمان نصب ویندوز و برنامه های مورد نیازتان است امیدوارم توانسته باشید قطعات خود را به كامپیوتر دلخواهتان تبدیل كنید.در صورت بروز هر گونه اشكال می‌توانید با بخش تحقیق و بررسی رایانه خبر ارتباط برقرار نمائید.
خسته نباشید ! سیستم آماده است

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 1 بهمن 1389
چهارشنبه 1 شهریور 1396 01:54 ب.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It in fact was once a entertainment account it.
Glance complex to more delivered agreeable from you!
By the way, how can we be in contact?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
.