تبلیغات
ABOLFAZL VAZIRY - تربیت اجتماعی از دیدگاه علوی.1
 
ABOLFAZL VAZIRY
آسوده دلان را غم شوریده سران نیست....
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


ابولفضل وزیری
abolfazl00@yahoo.com

مدیر وبلاگ : ابولفضل وزیری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در بارهی این وبلاگ چیست
تربیت اجتماعی از دیدگاه علوی.1

 

محمّدرضا ضمیری

 

تربیت اجتماعی در جایی تصوّر می شود كه برای انسانهای دیگر در اجتماع، حقوق و تكالیفی در نظر گرفته شود. زیرا «تربیت» فرایندی است كه در بُعد اجتماعی هدفش تسهیل عمل به وظائف اجتماعی در مقابل سایر انسانها و موقعیت های اجتماعی است. بنابراین لازمه یك نظام تربیت اجتماعی منسجم، در نظر گرفتن حقوق متقابل افراد انسانی، در جامعه می باشد و این نظام باید بتواند با ساده ترین روشها متربّیان خود را به حقوق اجتماعی یكدیگر آشنا ساخته و رفتار مطابق آنها را درخواست نماید.

تمامی مكاتب الهی و بشری این اصل را پذیرفته اند كه در صورتی می توان به جامعه نظم و ثبات بخشید كه حقوق و تكالیفی كه برای انسانها در نظر گرفته شده به خوبی مورد عمل قرار گیرد.

از دیدگاه امام علی علیه السلام مسلمانان در جامعه اسلامی با یكدیگر برادر بوده و میان آنها حقوق و تكالیفی وجود دارد: «ولأخیك علیك مثل الذی لك علیه (1)؛ هر حقّی تو به گردن برادرت داری، او هم به گردن تو دارد». از سوی دیگر، حضرت معیار جامعی برای انتخاب رفتار مناسب و شایسته در برابر سایر برادران دینی به دست می دهد كه انسان با به كار بستن آن می تواند جامعه اسلامی را به گلستان ابدی تبدیل نماید، و با داشتن این قاعده كلّی، دیگر نیاز چندانی به تعیین مصادیق در برخوردهای اجتماعی باقی نمی ماند. حضرت می فرماید: «ایّ كلمة حكم جامعة ان تحبّ للناس ما تحبّ لنفسك و تكره لهم ما تكره لها.(2) چه سخن حكیمانه جامعی است كه هر چه برای خود می خواهی، برای مردم نیز همان را بخواه و آنچه برای خود نمی پسندی، برای آنان نیز نپسند.»

اهداف تربیت اجتماعی :

هدف از تربیت اجتماعی چیست؟ مربیان از تربیت اجتماعی كودكان و نوجوانان در پی چه مقصودی هستند؟

برخی هدف از تربیت اجتماعی كودك را در وهله اوّل، ایجاد آمادگی برای انطباق با محیط اجتماعی می دانند.(3) عدّه ای به طور مفصّل برای «تربیت اجتماعی» اهدافی را به شرح ذیل بیان كرده اند:

1. رعایت حقوق همه انسانها و مراعات انصاف در برخورد با آنان.

2. ایجاد روابط مهرآمیز و همراه با گذشت و فداكاری و ایثار با دیگر مؤمنان و مسلمانان.

3. تكریم مؤمنان و بالأخص دانشمندان و فقهای اسلام.

4. تقویت روحیه خدمت و اهتمام به امور مسلمانان.

5. تقویت روحیه تعاون در كارهای خیر و تقوا و تكافل اجتماعی.

6. ایجاد روحیه تفاهم و برادری میان مؤمنان و مسلمانان و تحكیم روحیه مساوات خواهی.

7. تقویت سعه صدر در معاشرت و ایجاد روحیه همفكری و شور و تبادل نظر.

8. پرورش روحیه عدالت خواهی و داوری به حق و پذیرش آن، هر چند به زیان شخص و بستگانش باشد.

9. تقویت احساس تعهّد نسبت به هدایت و رشد و آگاهی دیگران.

10. ایجاد روحیه ستیز در برخورد با ستمكاران در حدّ عدل اسلامی.

11. تلاش برای اصلاح ذات البین و رفع اختلاف بین مسلمانان.

12. ایجاد روحیه دعوت به خیر و توصیه به حق و توصیه به صبر.

13. شناخت معروف و منكر و پذیرش مسئولیت امر به معروف و نهی از منكر.

14. تعظیم شعائر اسلامی و تحكیم موقعیت مساجد و جماعات و مراكز عبادی و دینی.

15. ایجاد عادت به نظم و انضباط در همه مناسبات فردی و اجتماعی.(4)

به نظر می رسد كه تربیت انسانی نمی تواند در تمامی ابعادش (از جمله تربیت اجتماعی) در نهایت، اهدافی متفاوت با خلقت انسان داشته باشد. خداوند در مورد هدف آفرینش می فرماید: «و ما خلقتُ الجنّ و الانس الاّ لیعبدون»(5)؛ و ما جنّ و انس را نیافریدیم جز آن كه خدا را عبادت نمایند. برخی عبادت را به معنای «شناخت» تفسیر كرده اند.

به هر حال، نظام واحد نیازمند به هدف واحد برای اجزا و عناصر خویش می باشد و هدف واحد تمامی انواع تربیت ها می بایست به «عبادت و شناخت» خدا منجر شود. بر همین مبنا و اساس، هدف از تربیت اجتماعی در نهایت، «قرب الهی» است هر چند اهدافی كه یاد شد، اهداف متوسّطی می باشند كه همه به یك نقطه نشانه رفته اند.

حضرت علی علیه السلام هدف از تعاون و همكاری را با یكدیگر، طاعت فرمان الهی معرّفی كرده و می فرماید:«فهلمّ ایّها النّاس الی التّعاون علی طاعة الله عزّوجلّ و القیام بعدله و الوفاء بعهده و الانصاف له فی جمیع حقّه (6)؛ ای انسانها! به سوی تعاون بر اطاعت خداوند عزّوجلّ و قیام به عدل او و وفاء به پیمانش و انجام تمامی تكالیفی كه خداوند بر بنده اش واجب نموده، بشتابید.»

در نتیجه، منطبق شدن با ارزشهای اصیل و هنجارهای صحیح جامعه و انصاف و اهتمام به امور دیگران و.... می بایست در مسیر «اطاعت فرمان الهی» صورت گیرد.

تربیت اجتماعی نوجوانان

پس از بیان كلیات و مقدماتی كه در تبیین و تشریح مطالب اصلی، نقش به سزایی دارند، در این قسمت به بیان دیدگاه ها و راهكارهای امام علی علیه السلام در خصوص «تربیت اجتماعی نوجوانان» پرداخته می شود و مباحث زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

1. روشهای تربیت اجتماعی نوجوانان.

2. بایسته های تربیت اجتماعی نوجوانان.

3. آسیب شناسی تربیت اجتماعی نوجوانان.

روشهای تربیت اجتماعی نوجوانان

از مطالعه و تعمّق در گفتارها و سفارش های حضرت علی علیه السلام به فرزندانش می توان منشور جامعی از شیوه های تربیت اجتماعی نوجوان را استخراج كرد؛ از جمله:

الف) شناخت و استدلال

از كلمات و سیره امام علی علیه السلام در توصیه هایی كه به فرزندانش در باب تربیت اجتماعی فرموده، استفاده می شود كه ایشان اصرار دارند كه فرزندان با موضوع دقیقاً آشنا شده و جوانب مختلف آن را مورد موشكافی قرار دهند. و حضرت خود بارها در توصیه های تربیت اجتماعی به استدلال و برهانهای مناسب مبادرت ورزیده است و این مطلب به انسان شناسی حضرت بازمی گردد؛ حضرت انسان را دارای عقلِ خلاّق و مبتكر در نظر گرفته كه برای رفتارهایش توجیه عقلانی جستجو می كند، برخلاف روش بكر كه بر اساس محرّك و پاسخ و تشویق و تنبیه، روش تربیتی خود را استوار كرده و قوه خرد آدمی را از نظر دور نگه داشته است. حضرت به فرزندش امام حسن علیه السلام می فرماید: «و استدلل علی ما لم یكن بما كان فانّما الاُمور اشباه (7)؛ بر اموری كه هنوز محقّق نشده، به واسطه اموری كه تحقّق یافته، استدلال كن زیرا امور، شبیه یكدیگرند.» حضرت برای مباحث تربیتی، فرزندش را سفارش به استدلال كرده و روش آن را به او آموخته است.

ب) شیوه موعظه

امام علی علیه السلام برای تربیت فرزند در عرصه های اجتماعی، گاه به موعظه و نصیحت پرداخته و با لحنی آكنده از مهر و محبت و دلسوزی، به راهنمایی فرزند خود همّت گماشته است. در بیشتر نصایح و مواعظ حضرت عبارت «یا بُنیّ؛ ای فرزندم!» مشاهده می شود؛ از جمله: «ای بنیّ انّی لما رَأَیتُنی قد بلغت سنّاً و رأیتنی ازداد وهناً بادرتُ بوصیّتی الیك و اوردتُ خصالاً منها قبل أن یعجل بی اجلی،(8) پسر جان! چون نگریستم كه پا به سال نهاده ام و روز به روز سستی و ضعفم می افزاید، چنان دیدم كه اندرزها و سفارش های لازم را به تو بگویم، پیش از آنكه دست اجل گریبانم را بگیرد.»

ج) الگوپذیری

یكی از بهترین راههای تربیت اجتماعی نوجوان، ارائه الگوی مناسب و شایسته است؛ قرآن كریم وجود مقدّس پیامبر را بهترین الگوی انسانها بیان كرده و می فرماید: «لقد كان لكم فی رسول الله اسوةٌ حسنةٌ»(9)؛ برای شما در شخصیت رسول خداصلی الله علیه وآله الگوی نیكویی است.

به طور كلّی، الگوها نقش تعیین كننده ای در رشد یا انحطاط انسانها دارند، و معمولاً انسان تمایل دارد در تمامی گفتار و كردار و حركات و سكنات، از مقتدا و الگوی خود تبعیت نماید.

برای اینكه فرایند تربیت اجتماعی تسهیل گردد، می بایست الگوهایِ اجتماعی مناسبی برای نوجوان ترسیم كرد تا او بتواند با آنها ارتباط عاطفی ایجاد كرده و مجذوب او گردد. كودكان می بایست ارزشهای موجود را در رفتار والدین و مربّیان خود تجسّم ببینند.(10)

حضرت علی علیه السلام با توجّه به این اصل بنیادین، می فرماید: «ولیتأس صغیركم بكبیركم و لیرؤف كبیركم بصغیركم و لاتكونوا كجفاة الجاهلیة لا فی الدّین تتفقّهون و لا عن الله تعقلون (11)؛ می بایست كوچكترها به بزرگترها تأسّی و اقتدا نمایند و بزرگترها باید به كوچكترها مهربانی كنند و مانند جفاكارانِ جاهلیت نباشید كه نه در دین تفقّه كنید و نه درباره خدا بیندیشید.»

د) رعایت اعتدال

انسان دارای ابعاد و حوزه های متعدّدی در رفتار اجتماعی است كه دل باختگی به برخی عرصه ها و غفلت از دیگر موارد، موجب رشد نامتعادل و در نتیجه نقصان شخصیت اجتماعی خواهد شد. كار، عبادت، درس خواندن، دوستی، تفریح، مسافرت و... مقولاتی است كه انسان در زندگی با آنها برخورد دارد؛ طبقه بندی و قرار دادن هر یك در جایگاه خود، می تواند زندگی شیرین و آرام و در عین حال با نشاطی را برای انسان به همراه داشته باشد. امیرمؤمنان علیه السلام در این زمینه می فرماید: «علیك بالقصد فی الاُمور فمن عدل عن القصد جار و من اخذ به عدل (12)؛ بر تو باد در تمامی كارها میانه روی را پیشه سازی، پس هر كس از اعتدال و میانه روی تجاوز نماید، ستم كرده و كسی كه راه اعتدال در پیش گیرد، عدل را رعایت نموده است.»

حضرت در هنگام شهادت به فرزندش خطاب می كند: «واقتصد فی معیشتك و اقتصد فی عبادتك»(13)؛ در امور زندگی و انجام عبادت، معتدل و میانه رو باش.»

ه.) مشورت

مشورت در كارها، موجب شكوفایی استعدادهای درونی افراد شده و زمینه الفت و مهربانی آنها را آماده می سازد. قرآن كریم به پیامبر اكرم دستور می دهد كه در امور مربوط به مردم، با آنها مشورت نماید. «و شاورهم فی الأمر»(14)

باید به نوجوان آموخت كه در امور پیچیده اجتماعی از سر خامی برخورد نكند و پیوسته از نظرات و افكار دیگران استفاده نماید. حضرت علی علیه السلام در مورد اهمیت مشورت می فرماید: «الاستشارة عین الهدایة و قد خاطر من استغنی برأیه (15)؛ مشورت و نظرخواهی از دیگران، عین هدایت است و كسی كه تنها به فكر خود اعتماد نماید، خویشتن را به خطر انداخته است.» حضرت در سفارش به فرزندش امام حسین علیه السلام می فرماید: «من استقبل وجوه الآراء عرف مواقع الخطاء(16)؛ هر كس در مسائل زندگی در چهره نظرات گوناگون نیك بنگرد، مراكز اشتباه را دریابد.»

وقتی انسان نظرات مختلف پیرامون یك موضوع را مطالعه كند و آنها را با یكدیگر مقایسه نماید، می تواند راه صحیح را تشخیص داده و خطاها را شناسایی و از آنها پرهیز كند.

و) تجربه تاریخی

مطالعه تاریخ و درك تجارب ارزنده ای كه از زندگی گذشتگان به دست می آید، می تواند چراغ فروزانی برای مسیر آینده انسان ترسیم كند. یافتن علل و عوامل رشد و انحطاط گذشتگان و تفكّر در عاقبت زندگی آنان، در تربیت اجتماعی بسیار اهمیت دارد. بر همین اساس، امام علی علیه السلام به فرزندش امام حسن علیه السلام مطالعه تاریخ و درس گرفتن از سرنوشت آنان را توصیه كرده است: «و اعرض علیه اخبار الماضین و ذكره بما اصاب من كان قبله و سر فی بلادهم و آثارهم و انظر ما فعلوا و این حلوا و عمّن انتقلوا....(17)؛ سرگذشت پیشینیان را بر آن (قلبت) عرضه كن، مصائب گذشتگان را به یادش آور، در شهر و دیار و آثار آنان سیاحت كن و بنگر كه چه كردند؟ كجا بار افكندند، از چه عزیزانی دل شستند و رفتند؟!»

در جای دیگر، می فرماید: «من به اندازه گذشتگان عمر نكرده ام، ولی چندان در رفتار آنان نگریسته ام و در اخبارشان اندیشیده ام و در باقی مانده آثارشان سیر كرده ام، كه همانند یكی از آنان گشته ام. بلكه چون از همگی اخبارشان آگاهی یافته ام، گویی از اوّل تا به آخر همراهشان بوده ام، و روشنی ها را از تیرگی ها و سودها را از زیان ها بازشناخته ام و از هر چیز، گزیده اش را ویژه تو ساختم.»(18)

آری، حضرت با این روش می خواهد تجارب ارزشمند گذشتگان را در كوتاه ترین زمان ممكن در اختیار فرزندش قرار دهد تا او با انتخاب راه صحیح، آینده خویش را درخشان سازد.

ز) زمان شناسی

هر كاری را نمی شود در هر زمانی انجام داد؛ هر زمانی را برای عملی ساخته اند و از این روی می بایست تناسب فعل و زمان و مقتضیات آن را در نظر گرفت.

تربیت - به ویژه در عرصه اجتماعی آن - به زمان و وقت مناسب خود احتیاج دارد تا شكوفایی لازم را پیدا كرده و موجب رشد شخصیت آدمی گردد.

حضرت علی علیه السلام با درك عمیق «زمان شناسی» به فرزند خود یادآور می شود كه این فرصت نوجوانی برای رشد و تربیت تو بسیار مناسب است و باید از آن بهره كافی ببری. آن حضرت می فرماید:«و رأیت حیث عنانی من امرك ما یعنی الوالد الشّفیق و اجمعت علیه من ادبك ان یكون ذلك و انت مقبل العمر و مقتبل الدّهر ذونیةٍ سلیمة و نفس صافیة؛(19) پس آن گونه كه پدری مهربان نیكی ها را برای فرزندش می پسندد، من نیز بر آن شدم تو را با خوبی ها تربیت كنم؛ زیرا در آغاز زندگی قرارداری، تازه به روزگار روی آورده ای، نیّتی سالم و روحی باصفا داری.»

و در جای دیگر، می فرماید:«و انّما قلب الحدث كالأرض الخالیة ما القی فیها من شی ء قبلته فبادرتُك بالأدب قبل ان یقسوا قلبك و یشتغل لبّك (20)؛ همانا قلب نوجوان همچون زمین ساده ای است كه هر بذری را می پذیرد. من پیش از آن كه قلب تو سخت و عقلت (به مطالب گوناگون) گرفتار و مشغول گردد، به تربیت تو مبادرت كردم.»

پی نوشت ها:

1. تحف العقول، ص 92.

2. همان، ص 83.

3. ماهنامه تربیت، مقاله «اصول تربیت اجتماعی كودكان دبستانی»، سال دهم، فروردین 1374، ص 24.

4. جامعه و تعلیم و تربیت، ص 186 و 187.

5. ذاریات / 56.

6. نهج السّعادة فی مستدرك نهج البلاغه، ج 2، ص 181.

7. تحف العقول، ص 85.

8. نهج البلاغه، دشتی، ص 522 - 520.

9. احزاب / 21.

10. پرورش مذهبی و اخلاقی كودكان، ص 264.

11. بحارالانوار، ج 74، ص 169.

12. غررالحكم، ص 480.

13. بحارالانوار، ج 42، ص 203.

14. آل عمران / 159.

15. بحارالانوار، ج 75، ص 100.

16. تحف العقول، ص 92.

17. نهج البلاغه، صبحی صالح، ص 392.

18. همان، ص 393 و 394.

19. نهج البلاغه، ص 522 و 523.

20. همان .

           

مجله کوثر : شماره 59

www.Eteghadat.com                                                                      مرکز نشر اعتقادات

 

 

نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 9 بهمن 1389
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:58 ب.ظ

Truly all kinds of amazing info.
vardenafil levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo levitra 10 mg prezzo buy levitra levitra generic buy levitra 10mg buy levitra generic levitra without a doctor prescription levitra online
سه شنبه 10 مهر 1397 03:25 ب.ظ
nice blog
سه شنبه 10 مهر 1397 07:41 ق.ظ

You reported it fantastically.
click here take cialis link for you cialis price buy cialis online legal acheter du cialis a geneve cialis 5mg billiger cipla cialis online cialis vs viagra cialis generic tadalafil buy cialis 5 mg funziona cialis canada
یکشنبه 8 مهر 1397 04:41 ق.ظ

Whoa lots of fantastic info!
compare prices cialis uk cialis from canada cialis dosage we use it 50 mg cialis dose cialis official site cialis online holland cost of cialis cvs cialis generic tadalafil buy cialis kaufen wo cialis for sale
شنبه 7 مهر 1397 02:01 ق.ظ

Fantastic write ups. Thanks!
estudios de cialis genricos dosagem ideal cialis sublingual cialis online sialis buy cialis online we choice cialis pfizer india cheap cialis what is cialis low dose cialis blood pressure we like it safe cheap cialis
شنبه 31 شهریور 1397 06:25 ب.ظ

Good facts. Kudos.
canada online pharmacies medication buy viagrow pro canadian drugs canadian drugstore online pharmacies of canada global pharmacy canada pharmacy canada plus northwest pharmacy canada drugs for sale in uk canada online pharmacies surrey
شنبه 31 شهریور 1397 01:05 ب.ظ
nice post
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:52 ب.ظ

Kudos, I appreciate this.
cialis prices cialis taglich generic cialis tadalafil generic cialis acheter cialis kamagra how do cialis pills work where to buy cialis in ontario enter site 20 mg cialis cost acquisto online cialis buy online cialis 5mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:19 ب.ظ

Beneficial write ups. Cheers.
buy viagra online usa global pharmacy canada buy viagra 25mg canadian pharmacies online prescriptions northwest pharmacy canada good canadian online pharmacies best canadian pharmacies online canada online pharmacy canadian rx canada pharmacies account
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:00 ق.ظ

Beneficial stuff. Cheers.
where to buy viagra online online pharmacy generic viagra buy generic viagra online uk next day delivery buy genuine viagra online cheap generic viagra online uk buying real viagra online buy cheap viagra online usa where to get viagra prescription online pharmacy viagra uk is it legal to buy viagra online from canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:14 ب.ظ

Amazing content. Many thanks!
cialis diario compra free generic cialis cialis therapie cialis generico en mexico sialis only now cialis for sale in us how to purchase cialis on line discount cialis only best offers 100mg cialis canadian drugs generic cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:34 ب.ظ

Amazing loads of awesome data.
link for you cialis price we recommend cheapest cialis acheter cialis meilleur pri cialis 200 dollar savings card cialis bula canada discount drugs cialis cialis rezeptfrei tadalafil cialis daily new zealand compare prices cialis uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:48 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
buy viagra without consultation uk viagra in pharmacy safe place to buy viagra online vigara buy viagra discount buy cheap viagra online usa vigara buy viagra pharmacy where can i buy viagra buy viagra cheapest
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:51 ب.ظ

Seriously quite a lot of amazing info.
cialis pills boards free generic cialis we choice cialis pfizer india price cialis best venta de cialis canada low dose cialis blood pressure cialis authentique suisse cialis 5 mg para diabeticos acheter cialis kamagra trusted tabled cialis softabs
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:52 ق.ظ

Thank you! I enjoy it!
prix cialis once a da viagra vs cialis tadalafil 10 mg ou trouver cialis sur le net cialis daily new zealand comprar cialis 10 espa241a cialis lowest price achat cialis en suisse cialis purchasing prezzo cialis a buon mercato
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:55 ق.ظ

Wow a good deal of beneficial data.
is buying viagra online legal is it legal to buy viagra online buy brand viagra online viagra super active viagra price uk generic sildenafil how to buy generic viagra how to get viagra prescription viagra pfizer buy online usa online pharmacy
دوشنبه 20 فروردین 1397 05:56 ب.ظ
Practice Prevention: Put styling item within the palm of just one hand and scrub palms together
to emulsify.
دوشنبه 20 فروردین 1397 09:58 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
جمعه 17 فروردین 1397 10:41 ب.ظ

Nicely put, Regards!
cialis para que sirve when can i take another cialis buy cialis online legal tadalafil 10 mg buy cialis cialis vs viagra cost of cialis per pill cialis for bph buy cialis cialis tadalafil
چهارشنبه 15 فروردین 1397 11:42 ق.ظ
This book introduces two several types of minds in operation;
left-directed and right-directed.
سه شنبه 14 فروردین 1397 07:15 ب.ظ
Jewelry the dominator of many moods, how a bit of physique
decoration can change and alter someone's picture is exceptional?
سه شنبه 14 فروردین 1397 05:25 ب.ظ
The bandits used earpieces and wore hats and glasses to disguise their identities and are believed to have netted $600,000 in money and jewels.
سه شنبه 14 فروردین 1397 04:54 ب.ظ
To assist analysis, info gathering and decision making processes,
present an on line help desk or information line.
سه شنبه 14 فروردین 1397 04:36 ب.ظ
The Republican Party's bad and irresponsible policies are to blame
for the bad United States economy and never Barack Obama.
جمعه 3 فروردین 1397 08:29 ب.ظ

Thanks, I appreciate it.
cialis 5 mg scheda tecnica import cialis dosagem ideal cialis tadalafil generic cialis generico lilly cialis official site tadalafil 5mg enter site 20 mg cialis cost cialis generic tadalafil buy sialis
شنبه 1 مهر 1396 11:06 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to
get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a
pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not 100%
certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
Cheers
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:34 ب.ظ
Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which
blog platform are you using for this website? I'm getting tired of Wordpress because I've had problems with
hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the
direction of a good platform.
جمعه 16 تیر 1396 06:27 ب.ظ
I am not sure the place you are getting your info, however good topic.

I must spend a while finding out more or working out
more. Thanks for great info I used to be searching for this info for my mission.
یکشنبه 4 تیر 1396 08:47 ب.ظ
First of all I would like to say wonderful blog! I had a
quick question which I'd like to ask if you do not mind. I was interested to know how
you center yourself and clear your mind before writing.

I have had a tough time clearing my thoughts in getting
my ideas out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be
lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
Thanks!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:20 ق.ظ
I have read so many articles regarding the blogger lovers but this paragraph is actually a good piece of writing,
keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
.