تبلیغات
ABOLFAZL VAZIRY - جایگاه و نقش ایران در بیداری اسلامی اخیر در خاورمیانه
 
ABOLFAZL VAZIRY
آسوده دلان را غم شوریده سران نیست....
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


ابولفضل وزیری
abolfazl00@yahoo.com

مدیر وبلاگ : ابولفضل وزیری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در بارهی این وبلاگ چیست
 

در نوشته های قبلی تاحدودی در مورد ویژگی های استراتژیک خاورمیانه صحبت به میان امد اما شاید کمتر به تفسیر نقش و جایگاه ایران در تحولات اخیر این منطقه که بی ربط به ویژگی های خاص آن هم نیست پرداخته شده است. واقعیت این است که انقلاب اسلامی ایران یک سنگر فتح ناشده برای غرب و حامیان است و از اینرو مخالفان ایران در برهه های مختلف زمانی به اجرای سناریوهای متفاوت سیاسی و غیر سیاسی پرداخته اند که آخرین مورد از آنرا با عنوان ایجاد ایران هراسی در بین افکار عمومی و صاحبنظران سیاست دنیا شاهد بودیم . البته مطالعه رفتار غربی ها در مورد صحت حرکت انقلاب و نظام به سمت اصول و آرمانهای مطرح شده را ثابت میکند اما با این حال پیروزی های پی در پی ایران در زمینه های مختلف به هیچ وجه برای مخالفان خوشایند نیست و البته در حال حاضر ترس آورترین پیروزی انقلاب در عرصه خارجی برای جبهه غربی نفوذ اندیشه های انقلاب اسلامی در بین مردمان خاورمیانه و بار دیگر موفقیت ایران در اجرای برنامه صدور انقلاب است. مطالعه مقاله پیش رو به نحو مختصری به ازدیاد آگاهی های ما از نقش جمهوری اسلامی ایران در بیداری های اخیر ایجاد شده در بین مردم خاورمیانه کمک خواهد کرد. انقلاب در تونس،مصر، بحرین، لیبی و یمن همه را در منطقه و دنیا غافلگیر كرد؛ عده‌ای از اصل رخداد چنین حادثه‌ای با این قدرت و سرعت متعجب شدند، ولی برخی تنها از سرعت وقوع و گسترش آن متحیر شدند، ولی منتظر وقوع آن بودند.
ناظران دسته دوم از رجال‌الغیب نبودند و یا با رمل و اسطرلاب و علوم غریبه پیش‌بینی چنین رخدادی را نمی‌كردند و تنها با توجه به مسیری كه میان غرب (صلیبیان) و مسلمانان گذشته، وضع موجود را قابل دوام ندانسته، منتظر تغییرات گسترده بودند. در این باره باید گفت، یك انقلاب تدریجی شكل می‌گیرد؛ بنابراین، باید برای شناخت آن به عوامل به وجود آورنده آن توجه كرد.

  بقیه در ادامه مطلب

صاحب‌نظران انقلاب اسلامی مردم ایران را آغازگر حركت مسلمانان برای احیای عزت اسلامی و كوتاه كردن دست صلیبی‌ها و عوامل وابسته به آنان از كشورهای مسلمان می‌دانند.

انقلاب در تونس،مصر، بحرین، لیبی و یمن همه را در منطقه و دنیا غافلگیر كرد؛ عده‌ای از اصل رخداد چنین حادثه‌ای با این قدرت و سرعت متعجب شدند، ولی برخی تنها از سرعت وقوع و گسترش آن متحیر شدند، ولی منتظر وقوع آن بودند.

ناظران دسته دوم از رجال‌الغیب نبودند و یا با رمل و اسطرلاب و علوم غریبه پیش‌بینی چنین رخدادی را نمی‌كردند و تنها با توجه به مسیری كه میان غرب (صلیبیان) و مسلمانان گذشته، وضع موجود را قابل دوام ندانسته، منتظر تغییرات گسترده بودند. در این باره باید گفت، یك انقلاب تدریجی شكل می‌گیرد؛ بنابراین، باید برای شناخت آن به عوامل به وجود آورنده آن توجه كرد.

الف) ریشه های تاریخی

ـ از آغاز بعثت پیامبر و هجرت ایشان به مدینه، مسلمانان دارای حكومت شدند و این وضعیت تا اوایل قرن چهاردهم هجری و بیستم میلادی ادامه داشت؛ فارغ از ارزش‌گذاری در مورد این حكومت‌ها، آنچه مهم بود این است كه صلیبیان سلطه‌ای بر آنها نداشتند. پایان جنگ جهانی اول و پیروزی قدرت‌های غربی (فرانسه و انگلیس) آخرین حكومت مسلمانان (عثمانی) از میان رفت و غربیان بر همه سرزمین‌های اسلامی چیره شدند؛ این مناطق یا مستقیم توسط صلیبی‌ها و یا به وسیله عناصر دست‌نشانده آنان اداره شد.

ـ با پایان جنگ جهانی دوم، برای نخستین بار قدرت‌های پیروز غربی منظم‌ترین و گسترده‌ترین ساختار را برای اداره جهان تدارك دیدند، اداره دو پایه‌ای جهان بنیان اصلی این ساختار بود، آمریكا و شوروی دنیا را بین خود تقسیم كردند. برای این بنیان یك رویه هم ایجاد كردند؛ شورای امنیت و سازمان ملل، تا زمختی این بنا را زیبا كنند. بمب اتمی و نقش بازدارندگی آن عامل مهمی بود تا قدرت‌های دارنده آن در محدوده شورا به رتق و فتق امور جهان بپردازند و از رویارویی مستقیم با یكدیگر بپرهیزند.

رژیم اسرائیل را به عنوان قدرتی كشنده بالای سر مسلمانان به وجود آوردند و پیشرفته‌ترین سلاح‌ها، بمب اتمی و علوم و تكنولوژی برتر را به آن دادند تا هم مراقب مسلمانان و هم عاملی برای تحقیر هرچه بیشتر اسلام و مسلمانان باشد. حوادث اعم از جنگ و صلح در چهارچوب سیاست دوپایه‌ای در جهان رخ نمود. در جنگ كره، آمریكا طرف كره جنوبی بود و شوروی طرف كره شمالی، در جنگ ویتنام،‌ اعراب و اسرائیل همین وضع دنبال شد.

ب) آغاز یك تحول تاریخی

ـ پس از 35 سال از ایجاد این ساختار در سال 1979 میلادی (1357 شمسی) نخستین حادثه بیرون از این چهارچوب پدید آمد. نخستین شكاف در این ساختار ایجاد شد؛ انقلاب اسلامی در ایران رخدادی بود كه نه آمریكا و نه شوروی، نقش و نفوذی در آن نداشتند و این آغاز حركت مسلمانان برای احیای عزت و استقلال خود بود. مسلمانان اعم از شیعه و سنی با این رویداد، امیدی در قلب‌هایشان پیدا شد، اما غرب و شرق برای جلوگیری از ایجاد امید در مسلمانان به این انقلاب حمله كردند تا آن را در نطفه خفه كنند.

به هر شكل ممكن، تلاش شد تا انقلاب و نظام برآمده از آن نابود شود؛ از كودتا، ترور، شورش‌های منطقه‌ای تا جنگ تحمیلی، تحریم اقتصادی تا تهاجم عظیم تبلیغاتی، راه‌هایی بود كه نظام دوپایه‌ای جهان علیه این انقلاب پیمود، ولی پیروز نشدند.

ـ دفاع قوی و كوبنده امام خمینی(ره) از رسول گرامی خدا (ص) در قضیه سلمان رشدی، ‌غیرت مسلمانان را به جوش آورد. این كشمكش در برابر چشم میلیون‌ها مسلمان انجام شد و آنان دریافتند كه با قدرت اسلام می‌توان خود را از زیر یوغ صلیبیان نجات داد و سلاح‌های آنها در مقابل اراده و ایمان مسلمانان كند و ناتوان است، پس از هفتاد سال كه مسلمانان فاقد حكومت مستقل بودند، اكنون شاهد تولد حكومتی مستقل از قدرت دشمنان اسلام شده‌اند.

ـ آمریكا در آغاز سال 1359 اقدام به قطع رابطه و اعمال تحریم علیه ایران كرد، با این تصور كه این كار، ایران را تسلیم خواهد كرد اما در گذر زمان، این ایران بود كه بر قطع رابطه و نپذیرفتن مذاكره با آمریكا اصرار ورزید.

رد مذاكره و ایجاد رابطه با آمریكا از سوی ایران به مرور به نقطه قوت ایران تبدیل شد، زیرا تنها كشوری كه آمریكا خواستار گفت‌وگو با آن است، ایران می‌باشد. این موضوع به شدت آمریكا را در جهان تحقیر كرده است. هرچند آمریكا تلاش كرده با اعمال فشار ایران را وادار به مذاكره كند، با ایستادگی جمهوری اسلامی نتوانسته به خواسته‌های خود برسد؛ بنابراین جدا از مخاطراتی كه با حضور آمریكایی‌ها در تهران برای كشور متصور است، هرگونه ایجاد رابطه با دولت آمریكا، تأثیر بسیار منفی در جایگاه ایران در جهان خواهد داشت و قطعا به ضرر ایران و مسلمانان خواهد بود.

ـ پس از 45 سال با فروپاشی شوروی یكی از این دو پایه فرو ریخت؛ بنابراین آمریكا با شتاب ساختار جدیدی را پیشنهاد داد و آن اداره تك‌پایه‌ای جهان به عنوان نظم نوین جهانی بود. پیروزی موقت ارتش آمریكا بر صدام حسین در جنگ كویت را ـ كه خود از مهره‌های وابسته به قدرت‌های جهانی بود ـ به گونه‌ای جلوه دادند كه صدام نمایندگی مسلمانان را بر عهده دارد؛ بنابراین آمریكا فرصت را غنیمت شمرد و رئیس‌جمهور وقت آن پس از این پیروزی، اعلام نظم نوین جهانی به رهبری آمریكا نمود. بلافاصله ایستادگی مردم مسلمان سومالی در برابر تهاجم ارتش آمریكا به این كشور، به پیروزی این ارتش در جنگ كویت خدشه وارد كرد و گوشه‌ای از ناتوانی آن را نشان داد.

ج) پروژه ای برای تشدید اسلام هراسی

ـ حادثه 11 سپتامبر، قلب قدرت مادی مسلط بر جهان را هدف گرفت. در این باره باید گفت، هرچند كشتن افراد بیگناه و استفاده از روش‌های غیرانسانی از نظر اسلام محكوم است، نباید تردید كرد كه در كنار هر حركت اصیل و درست، خطر حركت‌های انحرافی متصور است؛ بنابراین آنچه القاعده در 11 سپتامبر انجام داد، از نظر اصالت و محتوا مردود است، ولی از لحاظ شكلی و صوری آسیب‌پذیر بودن بزرگترین نظام غربی را آشكار ساخت و هم جهانیان از جمله مسلمانان شاهد این صحنه‌ها بودند.

آمریكا هرگز نمی‌خواست این اتفاق بیفتد، زیرا امنیت كه خون در رگ‌های نظام سرمایه‌داری است، آسیب دید در حالی كه هنوز دهه نخست رهبری تك‌‌پایه‌ای آمریكا به پایان نرسید، این حادثه ضربه مهمی به این ساختار بود.

به هر روی، جسارت و جرأتی كه مسلمانان در این رخداد از خود نشان دادند، عامل مهمی در فرو ریختن روحیه ترس در جهان اسلام بود.

ـ حمله ارتش آمریكا به افغانستان و عراق، پیروزی‌های نظامی اولیه‌ای برای دولت آمریكا در بر داشت، ولی دیری نپایید كه با كشیده شدن جنگ به میان مردم، ناتوانی این نیروها آشكار و پس از یازده سال، اكنون اعتبار نظامی و امنیتی آمریكا در نظر مسلمانان، خرد شده است.

د) رویدادهایی كه معادلات غرب را بهم ریخت

ـ با جنگ 33 روزه حزب‌الله و 22 روزه حماس با ارتش اسرائیل، رعب و برتری اسرائیل به چالش كشیده شد؛ ارتشی كه در شصت سال گذشته، گاه سه ارتش عربی را همزمان شكست می‌داد، نتوانست بر دو گروه از مسلمانان معتقد پیروز شود، بار دیگر ایمان الهی، توانایی خود را نشان داد. هیبت اسرائیل به عنوان پاسدار سلطه صلیبی‌ها در میان مسلمانان در هم شكسته شد.

ـ با ایستادگی ایران در موضوع حقوق هسته‌ای خود، دیپلماسی حاكم بر جهان به چالش كشیده شد، مسلمانان صحنه‌هایی در تلویزیون‌ها می‌دیدند كه نمایندگان همه قدرت‌های غیرمسلمان شامل آمریكا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان از یك طرف میز نشسته‌اند و نمایندگان یك كشور مسلمان به تنهایی در دیگر سوی میز حضور دارند و در پایان این كشور می‌تواند مقابل آنها مقاومت كند و تسلیم خواسته‌های زورگویانه آنان نشود.

ـ بحران مالی جهانی، پوشالی بودن اقتصاد قدرت‌های غربی به ویژه آمریكا را آشكار كرد. مسلمانان دریافتند نظام سرمایه‌دار صلیبی ـ كه پایه‌اش بر اقتصاد است ـ چه میزان سست و آسیب‌پذیر است و آنچه قرار بود عامل ایجاد بهشت در این دنیا باشد، طومارش با گردبادی مالی، در هم پیچیده می‌شود.

ـ انتشار اسناد ویكی‌لیكس، مناسبات رسمی حاكم بر جهان را دچار رسوایی و بی‌آبرویی و سرسپردگی بیشتر حكومت‌های حاكم بر كشورهای مسلمان و دریوزگی آنان در برابر غربیان را آشكارتر كرد.

اینها نمونه‌هایی از حوادثی بود كه به مرور امید و انگیزه را در مسلمانان زنده كرد.

ـ مسلمانان امروز در این فضای سیاسی نفس می‌كشند و به راحتی می‌توان دریافت كه آنان دیگر از قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی غرب و حكومت‌های وابسته به آنان ترسی ندارند؛ بنابراین این‌گونه رفتار می‌كنند.

ه) انگیزه‌های مسلمانان برای تغییرات جدید كدام است؟

1ـ سال‌هاست كه تحقیر مسلمانان به عنوان سیاست ثابت غرب در جریان است. در سی سال گذشته با افزایش میزان بیداری در جهان اسلام، غرب بر شدت تحقیر مسلمانان و اسلام افزوده است؛ با این امید تا مانع احیای روح اسلام‌خواهی در مسلمانان شود.

2ـ پس از جنگ جهانی دوم هم مكاتب و ایدئولوژی‌های غیردینی تجربه شدند؛ لیبرالیسم، كمونیسم، ناسیونالیسم، اباحه‌گری و ... ناتوانی خود را آشكار ساختند و نشان دادند نمی‌توانند زندگی مادی و معنوی انسان را تأمین كنند و در آنها افراط و تفریط نهفته است.

فقدان معنویت و اخلاق در جهان امروز نتیجه حاكمیت طولانی این مكاتب و اندیشه‌هاست.

3ـ اصرار زیاد غرب برای ایجاد فساد اخلاقی و ناتوانی در رفع عطش معنوی جوامع مسلمان بیزاری روزافزونی نسبت به مظاهر و ارزش‌های غربی ایجاد كرد.

4ـ دیكتاتوری و فقر حاكم بر این جوامع كه نتیجه وابستگی و فساد حكومت‌هاست نیز عامل دیگری است كه در انگیزه مسلمانان مؤثر می‌باشد.

و) نگرانی‌ها

1ـ آنچه برخی از مسلمانان دیگر كشورها را نگران می‌كند، نبود رهبری مشخص در رأس این انقلاب‌هاست. آنان با تصوری كه از انقلاب ایران دارند، احساس می‌كنند بدون رهبری برجسته و شاخص، خطر عدم پیروزی و یا به انحراف كشیده شدن انقلاب جدی است كه این موضوع نقطه امید غرب نیز هست.

باید توجه كرد مجموعه شرایط حاكم بر جهان اسلام به گونه‌ای است كه ضرورتی برای ایجاد رهبری در شخص واحدی در هر كشور وجود ندارد، زیرا تجربه انقلاب اسلامی باعث شد تا غرب نخستین اقدام علیه انقلاب و نهضت‌ها در دیگر كشورها حذف رهبری قرار دهد. در ایران كه بیشتر كادرهای انقلاب ترور شدند، ولی چون رهبر باقی ماند، آنان نتوانستند انقلاب را با شكست روبه‌رو كنند. از این روی، عارف حسینی، رهبر شیعیان در پاكستان، سیدمحمدباقر حكیم در عراق، سیدعباس موسوی در لبنان و ... نخستین قربانیان مزدوران غربی بودند.

از سوی دیگر، میزان رشد فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مسلمانان به میزانی رسیده كه با انگیزه، روش و هدف مشترك حركت كنند. امروز رهبران محله‌ای و شهری كارسازتر است مساجد، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها محل حضور رهبرانی است كه شهره نیستند، اما راه می‌دانند و روش دشمن را هم می‌شناسند.

2ـ نگرانی دیگر حاكم شدن رهبران بدلی است. این نگرانی‌ بجایی است و تنها راهی كه غرب در پیش رو دارد، فریب مسلمانان است تا رهبرانی كه به ظاهر ضدغربی‌اند و همراه با مسلمانان هستند، جانشین دیكتاتورهای وابسته و شناخته ‌شده كند. هرچند مسلمانان به راحتی به این برنامه تن نخواهند داد، اگر غرب در این امر موفق شود مدت زمان طولانی این افراد نمی‌توانند به كار خود ادامه دهند چون قدرت تشخیص مسلمانان بسیار قوی شده و از طرفی این‌گونه كارت‌های غربی هم نزد آنان سوخته است.

3ـ پس از حكومت‌های وابسته، ارتش‌ها در این كشورها مهمترین نقطه اتكای غرب است. سازمان آموزش‌دیده و منظمی كه سلاح هم در اختیار دارد، در برنامه غرب برای حفظ حكومت‌های دست‌نشانده، ایجاد ارتشی تعلیم‌دیده و لائیك كه با ارزش‌های غربی شكل گرفته و دارای مراودات نزدیكی با ارتش آمریكاست، جایگاه مهمی دارد. این ارتش‌ها به گونه‌ای آموزش می‌بینند كه علاقه‌ای به هیچ‌یك از جریان‌های سیاسی داخلی نداشته باشند اما حفظ كشور را مشروط به حضور در برنامه سیاسی غرب بدانند؛ بنابراین، هرچند به ظاهر غیرسیاسی‌اند در چهارچوب سیاست غرب رفتار كاملا سیاسی دارند.

این ارتش‌ها از موج بیداری اسلامی دور نمانده گرایش روزافزون افسران، درجه‌داران و سربازان به باورهای مذهبی و دینی تهدیدی است كه متوجه این تكیه‌گاه غرب است. از سوی دیگر، حضور تانك‌ها و پرواز جنگنده‌های هوایی در آسمان شهرها دیگر نمی‌تواند رعب ایجاد كند، زیرا مسلمانان دیدند كه حزب‌الله در لبنان و حماس در غزه زیر آتش این سلاح‌ها ایستادگی كردند و پیروز شدند؛ بنابراین، دیگر جایی ندارد كه از حركت و نمایش قدرت این سلاح‌ها ترسی به خود راه دهند.

ارتش مصر نتوانست با حضور خود در خیابان‌ها و آسمان شهرها برای 24 ساعت هم مردم را متوقف كند، در حالی كه ارتش شاه در ایران، توانست برای مدت دو ماه تا اندازه‌ای اوضاع را كنترل كند.

4ـ نگرانی دیگر، آینده این كشورهاست. آیا دچار هرج‌ومرج می‌شوند؟ آیا حكومت جدیدی با وابستگی و دیكتاتوری پیچیده‌تری بر سر كار می‌آید؟ آیا مردم خسته می‌شوند و به خانه‌های خود می‌روند؟

همه این احتمالات ممكن است رخ دهد، اما مدت آن كوتاه خواهد بود، زیرا انگیزه مردم اقتصادی، سیاسی و مادی نیست كه با وقوع هرج‌ومرج یا حكومت وابسته جدید یا خستگی، مبارزه را پایان دهند. این نبرد بر سر هویت انسانی و اسلامی است و تا هنگامی كه غرب سلطه خود را از سر مسلمانان برندارد و اسرائیل از خاورمیانه برچیده نشود، غرب و جهان اسلام برای درازمدت روی آرامش نخواهند دید.

در اینجا باید به نكته‌ای اشاره شود و آن این‌كه غربی‌ها با توجه به تجارب گذشته خود در جنگ پیشین با مسلمانان ـ كه پانصد سال طول كشید تا پیروز شدند ـ پیش‌بینی آنان این است كه جنگ جدید یك هزار سال طول خواهد كشید، در حالی كه امیدی به پیروزی غرب نیست.1)

ی) رسانه‌های جدید برترین سلاح موجود برای این انقلاب‌ها

1ـ یكی از دلایل پیروزی سریع انقلاب تونس، نقش رسانه‌های جدید یا فوق مدرن بود و آن اینترنت و موبایل است. انقلاب اسلامی در ایران با بهره از رسانه‌های سنتی و جدید گسترش یافت؛ منبر و كاست ابزار مهم رسانه‌ای در انقلاب اسلامی ایران بود.

پس از شكست آمریكا در برابر انقلاب در ایران و در جنگ تحمیلی، ‌پیروزی آمریكا علیه صدام حسین در آزادسازی ..... با پوشش نخستین شبكه تلویزیونی خبری (سی.ان.ان) به افكار عمومی عرضه شد و آمریكا از این رهگذر، توانست فضایی را فراهم كند كه نظم نوین جهانی را اعلام نماید.

اما با راه‌اندازی نخستین شبكه خبری (الجزیره) توسط مسلمانان، آمریكا نتوانست پیروزی‌های اولیه خود را در افغانستان به افكار عمومی مسلمانان بقبولاند؛ بنابراین، با بمباران دفتر الجزیره در كابل، خشم خود را نشان داد.

در حمله آمریكا به عراق ـ كه با ارتش آمریكا موفق به سقوط رژیم صدام حسین شد ـ نتوانست این پیروزی را با شبكه خبری خود در صحنه سیاسی و رسانه‌ای تثبیت كند، زیرا تلویزیون‌های خبری رقیب و به ویژه اینترنت و وبلاگ، رسانه‌هایی بودند كه راه را بر آمریكا بستند و صدای مردم عراق در زیر فشار تهاجم نظامی گسترده را به گوش جهانیان رساندند.

اما انقلاب تونس كه موتور حركت دیگر انقلاب‌ها در كشورهای عربی شد، با موبایل و اینترنت برافروخته شد و مردم رهگذر به وسیله موبایل، ضبط از آنچه در شهر "سیدی بوزید " تونس رخ داد، فیلم گرفت و آن را در خانه‌های خود در اینترنت وارد كردند تا همگان آگاه شوند.

دیگر حكومت‌ها یارای مقابله با این رسانه را ندارند. همه مردم موبایل دارند و بیشتر آنان به راحتی می‌توانند وبلاگ داشته و از رسانه مهم و جهانی اینترنت بهره بگیرند.

اینترنت عامل جابجایی جایگاه رسانه در جوامع بشری شده است، حال آن كه تا پیش از آن، داشتن رسانه بسته به دارا بودن قدرت اقتصادی و سیاسی و یا حداقل یكی از آنها بود. افراد بدون سرمایه‌گذاری اقتصادی و هماهنگی با قدرت حاكم نمی‌توانستند رسانه داشته باشند، اما اینترنت رسانه را در اختیار كسانی قرار داد كه فاقد توان اقتصادی و سیاسی هستند. این نخستین بار است كه داشتن رسانه، نیاز به پشتوانه مالی و سیاسی ندارد. دیگر مردم برای رساندن صدای خود، نیازی به مجوز ندارند و هركس به راحتی می‌تواند آنچه می‌خواهد بگوید، بنویسد و نشان بدهد و دیگران ببینند.

دوران استفاده یكجانبه غرب از تكنولوژی به پایان رسیده است. روزی كه وزارت دفاع آمریكا، شبكه خبری تلویزیونی "سی.ان.ان " را راه‌اندازی كرد، نمی‌توانست فكر كند كه شبكه‌هایی چون المنار، العالم، الجزیره و ده‌ها شبكه خبری به رقابت با او خواهند پرداخت و همین‌ طور به راحتی نمی‌توانستند بفهمند كه اینترنت هرچند می‌تواند یكصد سال سینمای هالیوود را به همراه سریال‌ها و قدرت علمی آمریكا را به سراسر جهان منتقل كند و موجب گسترش فرهنگ آمریكایی شود، اما همین ابزار می‌تواند عامل رسوایی رفتار ضدحقوق بشر آمریكا در عراق و دیگر كشورها شود و صدای مسلمانان را به گوش جهانیان از ظلم آمریكا برساند و انقلاب ایجاد كند.

اینها حوادث كوچك و ساده‌ای نیست و هرگز نباید با تحلیل‌های كلیشه‌ای و تكراری این تغییرات بزرگ نادیده گرفته شود. هرچند كوچك شمردن قدرت غرب اشتباه خطرناكی است، دست كم گرفتن توان مسلمانان نیز موجب اشتباه در تحلیل و انفعال در برابر صلیبیان خواهد بود.

ز) غرب در برابر شرایط جدیدچه خواهد كرد؟

غرب دارای چندین قدرت است كه می‌تواند از آن بهره جوید:

1ـ نظامی: نخست این‌كه ارتش آمریكا پس از یازده سال جنگ در افغانستان و عراق، توان ورود به میدان جدیدی از رزم به ویژه زمینی را ندارد. همچنین ارتش ناتو چند سال است كه در افغانستان مأیوسانه می‌جنگد.

دوم، نیروی نظامی خارجی نمی تواند در برابر این انقلاب كاری انجام دهد و كاربرد مفیدی ندارد.

2ـ امنیتی و اطلاعاتی: نخست این‌كه آنچه این بخش از توان غرب دنبال خواهد كرد، شناسایی رهبران واقعی انقلاب و تلاش برای از پای درآوردن و یا تسلیم آنهاست. دوم: مطرح كردن رهبران وابسته به غرب با چهره‌ای اسلامی و ملی تا زمینه انحراف انقلاب را از مسیر اصلی فراهم سازند. همان‌گونه كه شاهدیم، البرادعی از وین به مصر برگشته، ریش گذاشته، كراوات نمی‌زند و لباس اسپرت می‌پوشد و علیه آمریكا صحبت می‌كند و در مساجد مصر قرآن می‌خواند. "عمرو موسی " وزیر خارجه سابق مصر و دبیركل اتحادیه عرب كه خود نیز وابسته به نظام موجود مصر است كراوات نمی‌زند، لباس اسپرت می‌پوشد و از حقوق مردم حرف می‌زند.

3ـ اقتصادی: آمریكا تلاش می‌كند، مستقیم با كمك دولت‌های ثروتمند عرب به برخی از این كشورها كمك مالی كند تا به عنوان مسكن به حقوق كارمندان افزوده شود یا قیمت مواد غذایی كاهش یابد و كاری بیش از این نمی‌تواند بكند.

4ـ فرهنگی و رسانه‌ای: تلاش اصلی غرب در این حوزه خواهد بود. آنان می‌كوشند با انتشار اخبار و تحلیل‌هایی هدایت ‌شده به مرور افكار و حساسیت‌های مسلمانان را نسبت به خود كاهش داده و توجه آنان را به نقاط دیگری معطوف دارند و با ایجاد ترس نسبت به آینده مردم را دچار تردید كنند.

ایجاد نگرانی نسبت به هرج‌ومرج، ناامنی، فقر و گرسنگی، افراط‌گرایی اسلامی و ... اینها موضوعاتی است كه با كار رسانه‌ای، سعی در القای آن به مردم دارند.

برای درازمدت برنامه‌ریزی جدیدی تدارك خواهند دید كه احتمالا از جمله آنها، تغییر رویكرد نسبت به اسلام و مسلمانان برای فریب افكار عمومی خواهد بود.

5ـ بهره‌گیری از ارتش‌های محلی، احزاب و حكومت‌های وابسته به خود تا آنجایی كه توان دارند نیز همچنان در دستور كار خواهد بود.

در جمع‌بندی این بخش، روشن می‌شود كه غرب امكان زیادی برای حفظ موقعیت خود به ویژه در درازمدت ندارد. حكومت‌‌های وابسته به حدی ارتجاعی و پوسیده‌اند كه توان ایستادگی در برابر این توفان را نخواهند داشت. ارتش‌ها نیز هیبت خود را از دست داده‌اند و موج بیداری به گونه‌ای است كه احزاب وابسته قدرت تأثیرگذاری ندارند.

از سوی دیگر، به میزانی كه رسانه‌ها و فرهنگ غربی بر گسترش ارزش‌های ضداخلاقی می‌كوشند عطش به نیازهای معنوی افزایش می‌یابد. از این روی، شرایط برای غرب بسیار خطرناك شده است.

ر) جایگاه ایران در این انقلاب‌ها

1ـ صاحب‌نظران انقلاب اسلامی مردم ایران را آغازگر حركت مسلمانان برای احیای عزت اسلامی و كوتاه كردن دست صلیبی‌ها و عوامل وابسته به آنان از كشورهای مسلمان می‌دانند. مقاومت در جنگ هشت ساله با صدام حسین در حالی كه غرب و شرق و قدرت‌های ارتجاعی منطقه همگی از او حمایت می‌كردند، ایستادگی در برابر فشار گسترده سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای غرب، نقش حزب‌الله به عنوان مولود انقلاب اسلامی و ایران در آزادسازی لبنان از اشغال اسرائیل، حمایت ایران از ملت فلسطین در 32 سال گذشته، به ویژه از انتفاضه و مقاومت مردم غزه، قطع رابطه ایران و آمریكا، به دست آوردن تكنولوژی غنی‌سازی هسته‌ای با وجود مخالفت جدی غرب و ... ایران را نه تنها به عنوان آغازگر انقلاب اسلامی در منطقه، بلكه در جایگاه الهام‌بخشی ملت‌های مسلمان قرار داده است؛ بنابراین، بدون تردید چشم ملت‌های مسلمان به ایران است.

2ـ برخی دولت اسلامگرای فعلی تركیه را رقیب ایران یا مدلی كه غرب می‌پسندد و به دیگر كشورها نیز سرایت خواهد داد، می‌دانند، زیرا هم ظواهر اسلامی را رعایت می كند و هم با آمریكا و اسرائیل رابطه و مراوده دارد.

دولت اسلامگرای رجب اردوغان دارای نقاط مثبت و منفی است. این دولت دست‌نشانده غرب نیست، برآمده از یك انقلاب هم نیست، بلكه نتیجه یك انتخابات است. آقایان گل و اردوغان و دیگر مقامات حزب رفاه و عدالت از شاگردان اربكان هستند. آنها با توجه به اقدام ارتش علیه دولت اربكان، تلاش كردند موضع ملایمتری نسبت به آمریكا و اسرائیل داشته باشند تا در قدرت بمانند. رئیس ستاد ارتش تركیه پس از سفر به آمریكا در فرودگاه واشنگتن، این انتخاب را تأیید نمود.

اما آیا این دولت مورد قبول همه مسلمانان تركیه است؟ مسلمانان تركیه در هر فرصتی خشم خود را علیه آمریكا و اسرائیل نشان داده‌اند. اردوغان تلاش می‌كند كه احساسات مردمش را درك كند و بی‌پاسخ نگذارد. اما مسلمانان در تركیه و خارج آن، دیدند كه این دولت، نتوانست اسرائیل را برای كشته شدن جوانان ترك در حادثه حمله به كشتی آزادی حتی وادار به عذرخواهی كند؛ چه رسد به كاهش روابط یا قطع رابطه با این رژیم.

همگان می‌دانند كه دولت تركیه در برابر آمریكا و اسرائیل ضعیف است و توان ایستادگی جدی و اساسی ندارد؛ بنابراین، با توجه به این واقعیت‌ها و احترامی كه برای این دولت قایل هستند، آگاهند كه نمی‌تواند نقش الهام‌بخشی را در عرصه جهانی برای مسلمانان بازی كند.

از یك طرف روابط گسترده تركیه با آمریكا و اسرائیل و از طرفی، عضویت ارتش تركیه در ناتو، عواملی هستند كه این كشور را در موضع ضعف قرار داده است.

این در حالی است كه آنچه در تونس، مصر، یمن، اردن و ... در جریان است، انتخابات نیست، ‌بلكه انقلابات است. طبعا باید منتظر بود كه نتیجه نهایی كار قطع روابط این كشورها با اسرائیل و به هم خوردن و یا كاهش روابط با آمریكا باشد، ولو آن‌كه این كار با دیركرد انجام شود.

در نتیجه وقوع این انقلابات، به نوعی تهدیدی برای رفتار دولت كنونی در تركیه است، زیرا مجبور خواهد شد برای بقای خود، موضع تندتری در برابر آمریكا و اسرائیل در پیش گیرد تا از خشم مردم در امان باشد.

ك) ‌چه خواهد شد؟

رفتار دولتمردان آمریكا، نشان می‌دهد كه در چند روز گذشته، كاملا غافلگیر شده‌اند؛ یعنی همانگونه كه نتوانستند در رویارویی با انقلاب ایران و دیگر رخدادهای پس از آن، رفتار معقولی داشته باشند، اكنون نیز همانگونه رفتار می‌كنند و این كشمكش ادامه خواهد یافت، چنانچه غرب به حقوق مسلمانان اعتراف كرده مناطق مسلمان را ترك كرده و سلطه خود را از سر آنان بردارد و حاضر به تعامل سازنده شود، می‌توان انتظار آرامشی جهانی داشت.

اما چنانچه صلیبی‌ها مانند گذشته رفتار كنند، ارتش‌ها و حكومت‌های وابسته نخواهند توانست حافظ منافع غرب در این بخش از جهان باشند. غرب هم دیگر نمی‌تواند با تكیه بر قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی خود پاسدار سلطه خود باشد.

بنابراین، انتظار پیروزی غرب بر مسلمانان امری غیراقعی است و توقع موفقیت سریع مسلمانان بر غرب نیز ناپختگی و سادگی سیاسی است، باید با ایمان به یاری الهی و صبر و برنامه كار پیش برده شود، زیرا مسلمانان تا خارج شدن از سلطه كفار از پای نخواهند نشست كه پیروزی در این راه، وعده خداوندی است.

نقش ایران بسیار تعیین‌كننده است. رفتار ایران بر كل حركت تأثیرگذار است. ایستادگی در برابر زورگویی‌های غرب، به ویژه آمریكا نه تنها نجات ملت ایران را در بر دارد، بلكه پیروزی همه مسلمانان را به دنبال خواهد داشت و بزرگترین خطا، ایجاد رابطه با دولت آمریكا خواهد بود كه این اقدام آسیب‌پذیر كردن حركت اسلامی در جهان خواهد بود.

آنچه نباید از نظر دور داشت، حركت انقلاب در كشورهای عربی مسلمان برای غرب و اسلام سرنوشت‌ساز است؛ بنابراین، نباید انتظار پایانی زودهنگام یا كم‌هزینه داشت، بلكه با پایمردی و درایت به طرف پیروزی رفت.

پی‌نوشت:

1ـ در سال 1366 شمشی، یكی از رهبران مبارز كرد عراقی در دیدار با "اریك رولو "، سردبیر معروف "لوموند " سیاسی كه آن زمان مشاور "میتران " رئیس‌جمهور فرانسه بود، از جنایات صدام سخن می‌گوید و می‌پرسد چرا فرانسه از صدام حمایت می‌كند. اریك رولو در پاسخ می‌گوید: ما صدام را وحشی می‌دانیم، علت حمایت ما از وی،‌ خطر اسلام است كه از ایران سر برآورده، اگر اسلام در ایران سركوب نشود، به سرعت سراسر جهان اسلام را فرا می‌گیرد و این بار ممكن است جنگ غرب و اسلام یك هزار سال طول بكشد، در حالی كه جنگ قبلی پانصد سال طول كشید و ما پیروز شدیم، ولی معلوم نیست این بار پس از هزار سال غرب پیروز شود!

نوع مطلب : انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 21 آبان 1390
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:56 ق.ظ

Fantastic content. Thanks.
viagra buy viagra get a viagra prescription buy super viagra online pharmacy for viagra how to get viagra online buy viagra thailand safely buy viagra online buy tadalafil online viagra buy online uk how to buy viagra online safely
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:42 ب.ظ

Wow many of wonderful info!
cialis 50 mg soft tab estudios de cialis genricos 5 mg cialis coupon printable usa cialis online cialis dosage recommendations we like it cialis soft gel generic cialis 20mg tablets buying cialis overnight prix de cialis prescription doctor cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:31 ق.ظ
My family all the time say that I am killing my
time here at net, but I know I am getting know-how all the
time by reading such nice content.
یکشنبه 21 مرداد 1397 08:37 ب.ظ
new usa online casinos 2017
casino games slots
top rated free online casino games
casino games free
شنبه 20 مرداد 1397 12:39 ق.ظ
Hiya! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?

My blog looks weird when viewing from my iphone 4.
I'm trying to find a template or plugin that might
be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share.
With thanks!
چهارشنبه 17 مرداد 1397 10:31 ق.ظ
And many outlets also carried a statement from the Google spokesperson who said the business
has "no evidence our systems are actually compromised. Gmail login email gmail.com login sign in to gmail account The rest of one's post above seems to contain a large number of complaints and thoughts in regards to a large variety of issues, inside them for hours read it more than once I cannot determine what the subject is, or what you happen to be seeking. District Court Judge Emmet Sullivan stepped in, asking Mills, fellow Clinton aide Huma Abedin and Clinton not to delete any records inside their possession. Login to gmail https://loginaid.org/ gmail login in Google has added an attribute that assures you access for your locally stored Gmail account despite any intermittent network connection or none in any way.
دوشنبه 1 مرداد 1397 04:04 ق.ظ
Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us
so I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm book-marking
and will be tweeting this to my followers!
Excellent blog and outstanding design and style.
یکشنبه 31 تیر 1397 02:03 ق.ظ
casino games real money
casino online usa
casino online application
play casino games online
یکشنبه 24 تیر 1397 09:15 ب.ظ
casino online
online casino real money
play casino games online
vegas casino games
یکشنبه 10 تیر 1397 07:06 ب.ظ
I'm excited tօ find this website. I need to tto thаnk ʏoս for yߋur time for this psrticularly fantastic гead!!
I ɗefinitely enjoyed every littⅼе bit of it and i аlso
have you ssaved tto ffav to ѕee new stuff inn үߋur site.
جمعه 1 تیر 1397 01:06 ق.ظ
Thiss is the pesrfect webpage for everyοne ᴡһo hopes to find out about
thіs topic. You knoԝ a whоle lߋt іts аlmost
tough t᧐ argue with yyou (not thɑt I personally ԝould want to…HaHa).
Ⲩοu certainly puut a fresh spin ᧐n a subject that has been written ɑbout for decades.

Ԍreat stuff, ϳust wonderful!
سه شنبه 29 خرداد 1397 12:01 ب.ظ
Hі theгe! Wouuld you mind if I share your blog with
myy zynga group? Theгe'ѕ ɑ lߋt of folks that I
tһink would reaⅼly aⲣpreciate your content.
Pleaѕe leet me know. Cheers
دوشنبه 28 خرداد 1397 06:22 ق.ظ
O melhor rede social Brasil
چهارشنبه 23 خرداد 1397 01:59 ق.ظ
I enjoy looking through a post that can make men and women think.

Also, thanks for allowing for me to comment!
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:13 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis 05 comprar cialis navarr cialis 100mg suppliers cialis farmacias guadalajara cialis sale online il cialis quanto costa buy cialis online cialis prices in england cialis vs viagra only best offers cialis use
پنجشنبه 3 خرداد 1397 02:24 ق.ظ
Hi there, I found your blog via Google at the same time as looking for a similar matter, your web site got here up,
it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, simply became aware of your blog through Google, and found that it's
truly informative. I'm gonna be careful for brussels.
I'll appreciate in case you proceed this in future. A lot of other folks will be benefited
from your writing. Cheers!
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 06:55 ب.ظ
Today, I ԝent to the beachfront with mу children. I found a sea shell аnd gave it
to mmy 4 year old daughter and aid "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear andd scrеamed.
There ԝas a hermit crab insіde and it pinched her ear.
She neνer wants to goo back! LoL I know this iis totаlly off topic but I had to teⅼl someone!
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 10:11 ق.ظ
I get pleasure from, resultt in I discovered exactly what I was taking a
look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
Have a nice day. Bye
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 06:50 ق.ظ
Maintains records for the training curriculum including
class cna classes in az cna classes online red cross cna classes these programs enable financially-needy
individuals secure full support for their cna training. That means that in case you
already possess a job offer to be a CNA
in Wyoming, or perhaps you find a job within per year of training,
you could possibly be able to study for free cna classes in nc [url="https://cnaclasses.us.com/"]cna
classes tampa[/url] cna classes in az applicants
will have to make their examination choice whenever they first submit materials to prometric.
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 07:40 ب.ظ
Choose "Post to Classifieds" then select your category and build the ad.
Select the picture you desire to upload, then click "Open" to return to the whole picture-upload screen. all craigs list Now we're going to go through the
county, as it's asking us with the county we're found
in that way it can get it, the ads to your right people
and individuals searching will discover them easier.
Although you happen to be unable to write or respond
to posts within the forums, you'll be able to still
search and browse posts.
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 09:56 ق.ظ
Does your website have a contact page? I'm having problems locdating
it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've ggot some recommendations for your blog yyou might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward
to seeing it improve over time.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 07:15 ب.ظ
Staggeringly, 43 percent of all people polled had already taken five or more payday
advances out in the past year alone. They are
only the final indication with the long-standing battle you are already
waging to acquire your expenses in line together with your income.
How lots of people have accumulated crushing debts with the imprudent and undisciplined use of charge cards.
payday loan near me These are provisions the payday lenders will support to offer as a smokescreen for his or
her 200-percent, 300-percent loans. Less than half
settle the loans through the maturity date as well as
a third coming from all debtors roll over their loan, meaning they sign up
for an additional loan to pay off the initial debt.
When people apply for pay day loans they're already in somewhat dire financial straits.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 05:51 ق.ظ
Even and then startup grant, it took another year of planning before they started any lending.
Republicans lawmakers may try to overturn the payday rule by
utilizing a legislative tool known since the Congressional Review
Act, a strategy they are already exploring to make an effort to scrap the arbitration rule.
The lenders typically win because consumers don't show as much as court.
payday loans online direct lenders only If you take payday loans, you don't possess
savings, so how are you going to manage to part with over 5% of your respective next
check. It is claimed £4m sale was when he left firm's day-to-day running last year.
Conman: James Whitehouse, pictured, swindled £1,800 from his victims by taking out payday advances in their
names.
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 07:21 ب.ظ
Your sfyle is so unique compared to other people I've read stuff from.

Thank you for posting when you've got the opportunity, Guedss
I will just bookmark this web site.
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 04:29 ب.ظ
This iis a great tip especially to thosse new to the blogosphere.

Short but very accurate info… Thank you for sharing this one.

A must red article!
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 10:42 ب.ظ
Excellent, what a webpaɡe it is! This web site gives
useful data to us, keep it up.
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 05:48 ق.ظ
Additionally, Arnold Ackerman and Andy Leisner have each been reelected for the MIC board,
based on a company pr release. Wells fargo mortgage login wells
fargo log in wells fargo dealer services login Several
hedge funds as well as other institutional investors
have recently bought and sold shares of WNRL. Before Ryan Companies built the development with all the Wells
Fargo towers, the c's had negotiated an arrangement that
allowed only flat signs around the roof. Wells fargo online login [url="https://loginto.us.com/"]wells fargo login mobile[/url]
wells fargo login in account National Pension Service now owns
158,824 shares with the company's stock worth $6,099,000 finally, before
using an additional 6,748 shares throughout the period.
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:18 ب.ظ

You actually reported this effectively!
precios cialis peru miglior cialis generico buying cialis on internet generic cialis cialis australian price we like it safe cheap cialis cialis manufacturer coupon recommended site cialis kanada best generic drugs cialis acheter cialis meilleur pri
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:31 ق.ظ

Great advice. Kudos.
how buy viagra online price of viagra uk getting viagra uk sildenafil viagra where to buy viagra without a prescription price on viagra buy viagra online nz buy viagra overnight delivery buy viagra from india buy viagra canada online
شنبه 1 اردیبهشت 1397 10:54 ق.ظ
Greetings! Thiis iis my forst visit to your blog! We arre a team
oof volnteers and sarting a new project in a
communiy in the swme niche. Your blo peovided us valuable infordmation to work
on. Youu have ddone a outstaqnding job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
.